huippu uinti black 300dpi

UiTa neljäs SM-pisteissä

naisten mitaliviesti
Kuvassa naisten 4x100 m skuv-joukkue: Mila, Nessu, Hanna ja Fanny


Oulun SM-uinnit 16.-19.11. tuottivat UiTalle mitalisateen ja historiallisen neljännen sijan seurojen välisessä pistevertailussa. Nuorten kilpailussa UiTa oli kuudennella sijalla.

Seuran ykkösrohmu oli Kalle Pyykkönen kahdella kultaisella ja yhdellä hopeisella mitalilla. Kultaa Kalle nappasi 200 m perhosuinnissa ja 400 m sekauinnissa. Hopeaa tuli 200 m sekauinnissa. Roosa Mäkinen oli seuran toinen kultamitalisti. Yllätysmestaruus tuli 200 m  rintauinnissa.

Nea Norismaa otti hopeaa 200 ja pronssia 100 m perhosuinnissa. Jaakko Rautalin nappasi kaksi pronssista mitalia lajeinaan 50 m perhos- ja selkäuinti. Werneri Koskinen otti pronssia 200 m rintauinnissa. Fanny Grönvall toi nuorten sarjasta pronssia 50 m selkäuinnissa.

Erityisen riemastuttavia olivat pronssit naisten ja miesten sekauintiviesteistä. Joukkueissa uivat: Fanny Grönvall, Hanna Hammar, Nea Norismaa ja Mila Manner sekä Jaakko Rautalin, Werneri Koskinen, Kalle Pyykkönen ja Jakob Sievers.

Yhteistyössä

ksc logo valko kelta Selkafix logo web stacked rgb    image.pngSublogo uusiCMTurtolaLogo0217 A4Pihlajalinna logo terttu vaaka    atro vuolleolympic trainer center   swimshop   tampere lietsu    VALO banner 250x150pix 31010