huippu uinti black 300dpi

Vesipallonaisten mitalikahvitus

Perjantaina 26.5. juhlistettiin UiTan vesipallonaisten Pronssisia mitaleita. Paikalla oli joukkueen lisäksi myös vanhempia sekä junioreita. Tilaisuudessa puheita pitivät seuran toiminnanjohtaja, seuran puheenjohtaja ja sen jälkeen kuultiin kauden yhteenveto valmentaja Mikko Moisalon toimesta. 

"Naisten vesipallon SM-sarja päättyi vajaa kuukausi sitten. UiTan naisten joukkue sijoittui tasaisessa sarjassa kolmanneksi. Syksyllä alkanut sarjakausi pysyi loppuun asti tasaisena. Pelejä pelattiin ristiin, ja välieräpaikat varmistuivat vasta kauden toiseksi viimeisessä pelissä.

Hallitseva mestari UiTa ei pystynyt tällä kaudella puolustamaa viime kauden mestaruuttaan hävitessään välieräsarjan viime kauden finaalivastustaja, TU:ta vastaan. UiTa päätyi pelaamaan kauden päätteeksi pronssimitaleista Helsinkiin Uintiseura Kuhia vastaan. Kolme tappiota ja tasapelin Kuhia vastaan aiemmin kauden aikana pelannut UiTa lähti taistelemaan pronssimitaleista. Tiukka pronssipeli päättyi lopulta UiTan voittoon lukemin 11–12.

Vaikka tällä kaudella UiTa ei kyennytkään uusimaan mestaruuttaan, olivat joukkueen pelaajat tyytyväisiä kauden tulokseen. UiTa esiintyi sarjassa tasaisena joukkueena, jossa yksittäinen pelaaja ei noussut ylitse muiden, mutta ratkaisijoita riitti koko kentän leveydeltä. Tiukoissa peleissä yksilöt nousevat esiin ja ratkaisevat pelejä. Ehkä tämä puute tiputti UiTan tämän kauden finaalipeleistä.

Uitan nuoret pelaajat muodostavat joukkueen isoja minuutteja pelaavan rungon yhdessä muutaman kokeneemman pelaajan kanssa. Nuoret pelaajat ovat nostaneet tasoaan hiljalleen. Vilma Koskinen, Iida Kulman ja Anitra Nääjärvi saivat jo viime kaudella runsaasti vastuuta. Kuluneella kaudella Pauliina Kulman täydensi ryhmää. Pronssipelissä Pauliina vastasi kauden aikana lisääntyneeseen peliaikaan viimeistelemällä neljä UiTan 11 maalista. Nuoret pelaajat ovat täyttämässä pelaavaa kokoonpanoa kokeneempien pelaajien siirtyessä sivuun. Uusia nuoria pelaajia on hiljalleen nousemassa esiin ja ottamassa asemaansa joukkueessa.

Vaikka sarjakausi on pelattu, naisten joukkueen kausi jatkuu keskikesään asti. SM-viikolla 7.-9.7. pelataan rantavesipallon SM-turnaus. Ottelut pelataan Kaukajärven uimalan edustalla. Pienellä kentällä pelattavat 3 vs 3 pelit tarjoavat nopeaa ja liikkuvaa vesipalloa. UiTa naiset lähtevät jahtaamaan ensimmäistä rantavesipallomestaruutta UiTalle."

Isot onnittelut vielä koko joukkueelle hienosta kaudesta.

Näyttökuva 2017 05 30 kello 11.35.58
Näyttökuva 2017 05 30 kello 11.36.21

Näyttökuva 2017 05 30 kello 11.36.44

Yhteistyössä

ksc logo valko kelta Selkafix logo web stacked rgb    image.pngSublogo uusiCMTurtolaLogo0217 A4Pihlajalinna logo terttu vaaka    atro vuolleolympic trainer center   swimshop   tampere lietsu    VALO banner 250x150pix 31010