huippu uinti black 300dpi

UiTan Vesipalloilijoita Slovakiassa

Tyttöjen vesipallomaajoukkue osallistui 11.–13.9. Slovakian Vrutkyssa järjestettyyn turnaukseen. Joukkue sijoittui kolmanneksi neljän joukkueen turnauksessa. Uinti Tampereelta joukkueessa pelasivat Vilma Koskinen, Iida Kulman, Pauliina Kulman ja Anitra Nääjärvi.

Turnaukseen osallistui Suomen joukkueen lisäksi paikallisen seurajoukkue PVK Vrutkyn, slovakialaisen seurajoukkue Pirana SC Topol’čanyn ja Kiovan U20-naisten joukkueet.

Suomen turnaus alkoi ottelulla Kiovan joukkuetta vastaan. Suomi pelasi hyvin, ja johti ottelua 3-2 ennen viimeistä erää. Viimeisessä erässä joukkueemme hyvin toiminut, mutta raskas puolustustaktiikka alkoi painaa, ja vahvasti pelannut Kiova vei ottelun tarkoilla heitoilla lopulta numeroin 3-6 (1-0, 1-1, 1-1, 0-4).

Toisessa ottelussa vastaan asettui paikallinen seurajoukkue PVK Vrutky. Vastustaja oli teknisesti vahva, mutta jälleen hyvällä, yhtenäisellä puolustuspelillä Suomi esti vastustajan maalintekoyritykset. Kolmannessa erässä vastustaja siirtyi selvään 7-3 johtoon, ja vei lopulta ottelun numeroin 10-4 (1-1, 2-1, 4-1, 3-1).

Turnauksen kolmas ottelu oli Pirana SC Topol’čany’a vastaan. Ottelun toisen erän alkuun vastustaja pysytteli johtoasemassa, ja Suomen tilanne huononi pelin puolivälissä, kun joukkueen vahvin maalintekijä sekä sentteri ajettiin pelistä virhetilien täytyttyä kevyin perustein. Taktiikan vaihdoksen jälkeen, tytöt hyödynsivät parempaa uintivoimaansa, ja veivät ottelun selvin 7-15 lukemin (4-2, 2-8, 0-0, 1-5)

Suomi pelasi viimeisenä päivänä pronssiottelussa Pirana SC Topol’čany’a vastaan. Ottelu pysyi tasaisena viimeisen erän alkuun asti. Lopulta vastustaja taipui 16-11 lukemin (4-3, 4-2, 4-4, 4-2), ja joukkueemme saavutti turnauksesta kolmannen sijan.

Suomen joukkueen otteet olivat odotuksia herättäviä. Vaikka paikallisen seurajoukkueen ja Kiovan joukkueen pelaajat olivat teknisesti vielä edellä, pystyi tyttömme hyvällä joukkuepelillä pelaamaan tasaväkisesti kumpaakin joukkuetta vastaan. Hyvällä harjoittelulla, ja panostamalla tyttöjen tekniseen osaamiseen, ovat Euroopan keskitason joukkueet täysin haastettavissa.

Uinti Tampereen tytöt pelasivat vahvasti koko turnauksen ajan. Vilma oli joka pelissä avauskokoonpanossa, ja viimeisteli turnauksessa kolme maalia. Anitra, Iida ja Pauliina esittivät kentällä rohkeaa ja ennakkoluulotonta pelaamista. Kaikilta neljältä tytöltä voikin odottaa yhä vahvempaa ja rohkeampaa pelaamista tulevissa peleissä.WP 20150911 17 29 46 Pro
WP 20150912 08 29 14 Pro
IMG 20150912 WA0001


Yhteistyössä

ksc logo valko kelta Selkafix logo web stacked rgb    image.pngSublogo uusiCMTurtolaLogo0217 A4Pihlajalinna logo terttu vaaka    atro vuolleolympic trainer center   swimshop   tampere lietsu    VALO banner 250x150pix 31010